ALŠOVA JIHOČESKÁ GALERIE

Adresa:
Hluboká nad Vltavou 144
Obec:
Hluboká nad Vltavou
PSČ:
373 41
Telefon:
00420/387 967 041
Email:
office@ajg.cz
GPS:
49°3’6.93”N 14°26’29.08”E
WWW:
http://www.ajg.cz
-3 °C
3 °C
Polojasno
-1 °C
5 °C
Převážně oblačno
0 °C
7 °C
Polojasno
-2 °C
9 °C
Polojasno
-1 °C
6 °C
Převážně oblačno
erb

Alšova jihočeská galerie je jediné muzeum umění v Jihočeském kraji. Ve své sbírce uchovává umělecká díla od 13. století až po současnost. Navštívit můžete hlavní sídlo galerie v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou, či pobočky Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni a Wortnerův dům v Českých Budějovicích.

Alšova jihočeská galerie roste a intenzivně posiluje vášeň pro umění, letos připravila jedinečný umělecký projekt "Belvedere na Hluboké – Let It GROW Again!"

Alšova jihočeská galerie představuje rozsáhlý výstavní projekt s názvem "Belvedere na Hluboké – Let It GROW Again!", na kterém spolupracuje s prestižní rakouskou galerií Belvedere. Výstava je otevřena pro veřejnost do 10. listopadu 2024. Kurátorem projektu je renomovaný teoretik umění a kunsthistorik Miroslav Haľák, který ve vídeňském Belvederu pracuje od roku 2017. Architekturu výstavy vytvořil Adam Hochmuth, grafický design a vizuál navrhla Jana Vahalíková. Výstava se koná pod záštitou Evy Pavlové, manželky prezidenta České republiky, Martina Kuby, hejtmana Jihočeského kraje, Rakouského velvyslanectví v Praze, Rakouského kulturního fóra v Praze a Ministerstva kultury České republiky. Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ.

Koncem roku 2022 rakouská galerie Belvedere ve Vídni představila výstavní projekt s názvem GROW, který se zaměřil na různé způsoby zobrazení stromu v umění. Projekt zaujal Alšovu jihočeskou galerii v Hluboké nad Vltavou natolik, že se rozhodla navázat na toto téma a značně ho rozšířit. V prostorách Zámecké jízdárny vyrostla originální instalace výstavy nazvané „Belvedere na Hluboké – Let It GROW Again!“, která vypráví nový autentický příběh. Tento projekt je výsledkem spolupráce mezi oběma galeriemi a je zaměřen na artefakty s uměleckým zobrazením stromů, s důrazem na kulturní a společenské kontexty. Cílem není pouhé shromáždění děl zobrazujících stromy, ale spíše zdůraznit různorodé metodologické přístupy k tomuto tématu v rámci dějin umění.

Hraje strom v kulturní historii lidstva významnou roli? Zcela jistě ano. Strom je nám v mnoha ohledech podobný, dokážeme se k němu snadno vztahovat a souznít s ním. Často na něj přenášíme lidské vlastnosti, pocity i pohnutky či k němu připodobňujeme sami sebe. Děje se tak i v obrazech, kresbách, grafikách, fotografiích, sochách či v architektuře, v nichž je prokazatelné, do jaké míry se člověk ztotožňuje s tvary přírody a do jaké míry se sám stává její tváří. Celá historie vztahu člověka ke stromu je ukotvena v umění. Strom je tedy třeba chápat jako impulz k symbolickému výkladu přírody, ale také jako nepřetržitou inspiraci nových forem.
„Strom, jako málokterý jiný přírodní element, byl a stále zůstává mimořádným motivem v dějinách umění. Podněcuje naši fantazii a zároveň je i nenahraditelným zdrojem obživy a materiálu. Od nejstarších jeskynních maleb, zobrazujících již neexistující faunu a flóru až po současné umělecké zpracování environmentálních témat, nás provázejí otázky po původu toho, co nazýváme přírodou a bytím, ale také obavy o udržitelnost života, jak jej známe. Je tedy zarážející, jak neúměrně malá pozornost je tak zásadnímu syžetu dějin umění věnována na výstavách i ve výzkumu“, představuje projekt kurátor výstavy Miroslav Haľák.

K výstavě byla, ve spolupráci s nakladatelstvím KANT – Karel Kerlický, vydána výpravná česko-anglická publikace, která se zaměřuje na interpretační možnosti v přístupu k umění a zdůrazňuje důležitost znalosti metodologie pro porozumění zobrazení stromu v kulturních dějinách. Případové studie v knize poskytují přehled interpretativních nástrojů, které lze aplikovat pomocí metod jako ikonografie, psychoanalýza, fenomenologie nebo strukturalismus. Autory, kteří se svými úvahami podíleli na vzniku knihy, jsou Ondřej Dadejík, Josef Fulka, Miroslav Haľák, Peter Megyeši, Peter Michalovič, Monika Mitášová, Stella Rollig, Aleš Seifert, Michal Šedík, Zuzana Štefková, Marián Zervan. Design knihy vytvořila Jana Vahalíková, tisk zajistila Tiskárna Helbich, a.s. Brno, na ekologickém papíře s certifikáty FSC & Green Range, který dodala společnost EUROPAPIER BOHEMIA.

Zasadit strom do centra pozornosti se s velkým úspěchem podařilo projektu GROW vídeňské galerie Belvedere. Alšova jihočeská galerie jej rozvinula a nechala růst v unikátní výstavě Let It GROW Again!, která prohlubuje naše pochopení vztahu mezi uměním a ekologií a přináší nové perspektivy pro zachování přírodních a kulturních hodnot v naší společnosti. Strom se stává poselstvím naděje a zachráncem před klimatickou krizí. Ze symbolu života se strom stává poselstvím přežití. Alšova jihočeská galerie tímto projektem posiluje a rozvíjí vášeň pro umění a přírodu, protože společným nasazením lze dosáhnout mnohem více.

Výstava je pro návštěvníky přístupná do 10. listopadu 2024, denně, 9:00 – 18:00.
Alšova jihočeská galerie, Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou 144, 373 41 Hluboká nad Vltavou.
www.ajg.cz